Ko postanemo lastnik osebnega ali tovornega vozila, ga je potrebno registrirati. Postopek se nekoliko razlikuje glede na to, ali gre za novo ali rabljeno vozilo.
Če gre za novo vozilo, prva registracija od lastnika ne zahteva opravljanja tehničnega pregleda. Prav tako ne potrebujemo tehničnega pregleda, če je vozilo staro manj kot 4 leta. Če gre za starejše prevozno sredstvo, moramo tehnični pregled opraviti preden se opravi registracija vozila.
Sam postopek registracije je zelo preprost. Če poskrbimo za vse dokumente, ga lahko opravimo zgolj v nekaj minutah na eni od registracijskih enot. In na kaj moramo biti še posebej pozorni?
Izdelali smo preprost kalkulator vseh stroškov registracije, kjer si lahko okvirno ceno izračunate kar sami.
Ko želimo registrirati vozilo, moramo predložiti naslednja originalna dokazila:
Fizične osebe:
Pravne osebe:
Po zakonu o obveznih zavarovanjih v prometu moramo lastniki motornih vozil skleniti tudi zavarovanje pred odgovornostjo zaradi uporabe motornega vozila. Organ, ki je pristojen za registracijo, nam izda prometno dovoljenje šele, ko predložimo dokaz o sklenjenem zavarovanju.
Plačilu obveznosti iz naslova letnega povračila za uporabo vozil v cestnem prometu smo včasih rekli kar cestna taksa. Plačati jo moramo vsi lastniki motornih oziroma priklopnih vozil pred postopkom izdaje prometnega dovoljenja.
Z izdajo prometnega dovoljenja in registrskih tablic se zaključi postopek registracije. Prometno dovoljenje velja do prvega izteka datuma katere koli od naslednjih postavk: tehničnega pregleda, vplačila za uporabo cest ali vplačila zavarovanja avtomobilske odgovornosti.
Ob postopku registracije lastnik vozila dobi dve registrski tablici, v primeru registracije vozila s priklopnikom pa še dodatno tretjo.
Če smo iz tujine pridobili vozilo, ki ni bilo odjavljeno iz prometa ali je imelo tuje preizkusne tablice, moramo tuje registrske tablice vrniti.
Če smo postali novi lastnik rabljenega vozila, imamo 15 dni časa, da prijavimo spremembo lastništva. V tem primeru se mora vozilo najprej odjaviti od prejšnjega lastnika in potem ponovno prijaviti na novega lastnika.
Ob spremembi lastništva moramo kot novi lastnik vozila opraviti celoten postopek registracije, medtem ko se staremu lastniku povrne neizkoriščen del letnih dajatev za ceste in zavarovanja avtomobilske odgovornosti. Stari lastnik lahko obdrži tudi registrske tablice, v nasprotnem primeru jih mora vrniti.
Spremembo lastništva vozila moramo urediti tudi v primeru dedovanja vozila in po končanem lizingu. V obeh primerih moramo kot novi lastnik pridobiti novo prometno dovoljenje s svojimi podatki in novo avtomobilsko zavarovanje.
V primeru, da smo vozilo dedovali, bomo potrebovali:
V primeru spremembe lastništva zaradi lizinga, bomo potrebovali:
Registrske tablice v primeru spremembe lastništva zaradi dedovanja ali lizinga ostanejo na vozilu, izjeme so določene registrske tablice.
OPOMBA: Če urejate podaljšanje registracije za drugo osebo, boste s seboj prinesli izpolnjeno pooblastilo.
DELITE TA ČLANEK